Pomoc kancelarii przy spłacie kredytu

Wielu z nas ma kredyty – na mieszkanie, na samochód, kredyty konsumpcyjne i wiele innych. Staramy się je spłacać terminowo, ale z różnych życiowych przyczyn możemy utracić płynność finansową. Może to być utrata pracy, choroba, zmiana sytuacji życiowej, przyjście na świat dzieci, przejście na rentę lub emeryturę i wiele innych podobnych przyczyn. Wtedy dla wielu rozpoczynają się problemy ze spłatą kredytów.

Gdzie szukać pomocy?

Mając problemy finansowe dobrym sposobem jest udanie się do prawnika. Każda kancelaria adwokacka Gdynia, a także liczne w naszym kraju punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, to miejsca, w których można uzyskać istotne porady i pomoc. Ważne jest, aby nie czekać do momentu, kiedy sytuacja będzie naprawdę tragiczna. Im wcześniej pójdziemy po pomoc, tym większą mamy szansę na opanowanie sytuacji i uniknięcie spirali zadłużenia, egzekucji komorniczej i innych przykrych konsekwencji.

Restrukturyzacja kredytu

Prawnik może doradzić np. restrukturyzację kredytu. Jest to zmiana warunków posiadanego kredytu. Dzięki tej procedurze bank może zmienić warunki kredytu i dopasować do aktualnych możliwości finansowych kredytobiorcy. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku utraty pracy czy też nagłego pogorszenia się sytuacji materialnej, ale warto wiedzieć, że restrukturyzację kredytu mogą przeprowadzić i te osoby, którym sytuacja finansowa się poprawiła i chcą wcześniej spłacić zadłużenie. W ramach restrukturyzacji kredytu bank może zmienić harmonogram spłat, a więc wydłużyć (bądź skrócić) okres spłaty. Można też kredyt przewalutować, choć jest to często ryzykowna operacja. Niemniej jednak korzystają z niej na przykład te osoby, które mają kredyt we frankach. Rozwiązaniem jest też zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, który ułatwi spłatę zobowiązań. Bank może też umożliwić nam tymczasowe zawieszenie spłat kredytu. Odsetki będą cały czas naliczane, ale dzięki temu odsuwamy spłatę kredytu w czasie nie pogarszając jednocześnie swojej sytuacji.

Inne sposoby na spłatę kredytu

Niekiedy jest możliwość negocjowania częściowego umorzenia odsetek. Można też skorzystać z pomocy na mocy ustawy z dnia 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Ustawa umożliwia otrzymanie zwrotnego wsparcia finansowego. Im wcześniej podejmiemy kroki, by poradzić sobie ze spłatą kredytu, tym więcej mamy na to możliwości.