Jeśli uważasz, że budową stron internetowych zajmują się tylko osoby z wykształceniem informatycznym, a przeciętni zjadacze chleba jedyne co mogą zrobić, to zapłacić za stworzenie strony specjalistom, jesteś w błędzie 🙂

Jeśli tylko wiesz jakich narzędzi użyć i w jaki sposób je wykorzystać, możesz samodzielnie zbudować stronę internetową, sklep lub coś innego na co masz chrapkę.

Systemy CMS

Co to takiego? Content Management System, to nic innego jak specjalna aplikacja, przy pomocy której możesz zarządzać swoją witryną. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o zmianę danych w dziale kontakt, ale także o wpływ na to jak strona się prezentuje i jakie ma funkcjonalności.

Takich narzędzi jest dziś naprawdę dużo. Kiedyś próbowaliśmy je policzyć, ale szybko okazało się, że jest to iście karkołomne zadanie. Gdy wydawało się, że mamy kompletna listę zaraz wyrastał kolejny CMS, którego nie uwzględniliśmy. Ostatecznie zaniechaliśmy wyliczanki, ale skoncentrowaliśmy się na systemach, które oferują swoim użytkownikom najwięcej i nie wymagają od nich skomplikowanej wiedzy i miesięcy nauki.

Wśród tego typu rozwiązań na czołowe miejsca wysuwa się zaledwie kilka z nich. Joomla, Drupal i… niekwestionowany lider WordPress.

WordPress

Prostota obsługi i skalowalność

Jeśli decydujesz się na samodzielną budowę strony kluczowe jest to czy narzędzia z jakich skorzystasz umożliwią i wygodną pracę i skalowalność i to na takim poziomie, abyś mógł bez problemu uruchomić dowolny rodzaj serwisu. Blog, strona wizytówka, większa witryna, a może sklep internetowy? Twoja firma się rozwija, a system CMS powinien pozwolić Ci szybko dostosowywać witrynę do zmieniających się okoliczności.

Wspomniany lider, czyli WordPress na tym polu ma najwięcej do zaoferowania. Kilkadziesiąt tysięcy rozszerzeń w bezpłatnym repozytorium i pewnie drugie tyle na zewnętrznych platformach oraz u rozmaitych developerów.

Dostęp do edukacji

Spokojnie 🙂 Nie chodzi o edukacje akademicką. nie musisz zapisywać się na studia informatyczne. Wystarczy, że wykorzystasz przepastne zasoby internetu, a znajdziesz wiele poradników, które pomogą Ci wystartować, a potem doskonalić swoje umiejętności. Gdzie znajdziesz interesujące materiały dotyczące WordPressa?

  1. Jak Zrobić Stronę – to obecnie najlepiej rozwijany blog na temat WordPress’a i w dużej części także świetnego buildera stron Elementora. W ramach tego serwisu znajdziesz wiele wartościowych, bezpłatnych materiałów i filmów, a także świetnie opracowany Kurs WordPress.
  2. Udemy – kolejne miejsce z dużą dawką kursów na temat budowy stron. Jeśli znasz język angielski z pewnością znajdziesz tu wiele Ciekawych szkoleń, jeśli nie to specjalnie się nie przejmuj, bo są także kursy w naszym języku – niestety większość dość przestarzałych.
  3. YouTube – wejdź i wpisz np. jak zrobić stronę, budowa strony internetowej, albo po prostu WordPress. Znajdziesz również ogromna ilość filmów. jedne lepsze inne gorsze, ale to także świetny kanał pozwalający na doskonalenie swoich umiejętności jako webmastera. Poniżej jeden z przykładowych filmików z kanału Ja Zrobić Stronę.

Dobra znajomość narzędzia, to klucz do sukcesu. Nie działaj na zasadzie „szybko odpalę i jakoś to będzie”, bo nie będzie. Dlatego poświęć nieco swojego czasu na buszowanie po wymienionych miejscach i zgłębianie tajników tworzenia stron dla „nie informatyków”. Ten zainwestowany czas zaowocuje i to szybciej niż Ci się wydaje.